zany nie tylko wtedy, gdy będzie bolał kogoś ząb, lub ja przykład skruszy się jego kawałek, ale właśnie żeby udać się na zwykłą regularną kontrolę, gdyż jeśli okaże się, że w zębie jest jakiś mały ubytek łatwiej będzie takiego zęba wyleczyć, niż gdy na przykład dziura w zębie będzie na tyle duża, że nie uda się już tego naprawić i konieczne będzie wyrwanie zęba, co nie należy do przyjemnych zabiegów. Gabinet dentystyczny może mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i wtedy część wizyt i zabiegów będzie wykonanych za darmo, lub są też gabinety, które świadczą swoje usługi wyłączne prywatnie, więc każdy może wybrać sobie jak mu bardziej pasuje, gdyż w gabinetach prywatnych czas oczekiwania na wizytę jest zazwyczaj o wiele krótszy.
U stomatologa warto prosić o podanie znieczulenia
Wiele osób omija gabinet dentystyczny, obawiając się, że leczenie stomatologiczne będzie bolesne. Oczywiście zdarza się, że tak jest, ale nie oznacza to, że boleć musi. Każdy dentysta bowiem dysponuje różnego rodzaju znieczuleniami, które może podać pacjentowi. Nie zawsze jednak to robi i ma to wytłumaczenie. Pacjenci mają różny próg bólu i to co jednego boleć nie będzie, u drugiego może spowodować nawet duże dolegliwości bólowe.
Znieczulenie podane przed zabiegiem stomatologicznym może wiązać się z koniecznością dodatkowej opłaty, z reguły nie są to jednak wysokie koszty. Stomatolog dobierze znieczulenie, które w danej sytuacji jest najlepsze i poda je przed rozpoczęciem leczenia zęba lub zębów. Dla pacjenta takie znieczulenie to o wiele bardziej komfortowa wizyta w gabinecie stomatologicznym. Bez względu bowiem na to jaki jest zakres leczenia, może on mieć pewność, że nie będzie się ono wiązać z dolegliwościami bólowymi. Nie można jednak zapominać, że po tym jak znieczulenie przestanie działać, może pojawić się ból. Warto wiec poprosić dentystę o receptę na dobry lek przeciwbólowy lub kupić wybrany i dostępny bez recepty.
Dentysta
Dentysta to lekarz, u którego wizyt najbardziej ludzie się boją i które mogą należeć do najmniej przyjemnych, ale jest to też lekarz, którego powinniśmy odwiedzać regularnie przynajmniej raz w roku. Łatwiej jest u stomatologa wyleczyć zęba, w którym jest niewielki ubytek, niż gdy dziura w zębie będzie duża lub będzie ich tyle, że leczenie nie skończy się na jednej wizycie lub nawet koniecznie może być wyrwanie chorego zęba, gdyż za późno odwiedziło się gabinet dentystyczny i nie da się już go wyleczyć. Żeby mieć zdrowy i piękny uśmiech oprócz regularnych przeglądów zębów u dentysty ważne jest mycie ich co najmniej dwa dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną i ograniczenie jedzenia, które w nadmiarze może mieć zły wpływ na stan zębów, na przykład słodyczy i napojów typu coca-cola. Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka, więc warto o tym pamiętać i dbać o swoje zęby, póki są zdrowe i nie jest potrzebna na przykład jakaś proteza
Specjalizacje dentystyczne
Dentysta czy inaczej mówiąc stomatolog to zawód, z którym każdy z nas miał do czynienia. Najczęściej wizyta w gabinecie dentystycznym ograniczała się do leczenia lub usunięcia zęba czy poprawy wizerunku uzębienia.
Nie każdy natomiast wie, że gabinet dentystyczny mogą prowadzić lekarze specjalizujący się w kilku specjalnościach stomatologicznych. Wśród nich można wyróżnić m.in. chirurgię stomatologiczną polegającą na przeprowadzaniu zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej. Inną dość powszechną profesją jest ortodoncja. Dentysta zajmujący się tym zakresem działań pomaga wyrównać zgryz poprzez założenie aparatu na zęby. Takim działaniom poddają się nie tylko dzieci ale również osoby dorosłe. Nie mniej znaną dziedziną stomatologii jest protetyka stomatologiczna. Lekarz dentysta prowadzący tę działalność odtwarza stan uzębienia poprzez wstawianie w miejsce braku zęba-implantów.
Poznając różne profesje, jakie wykonywane są przez stomatologów, gabinet dentystyczny odkrywa przed nami swoje kolejne oblicza. Pomaga bowiem nie tylko poprawić stan uzębienia ale również jego ładny wygląd.