Dobre rady jak leczyć zęby - O dentystach

Endodoncja Chorzów

Powstawanie próchnicy zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnic

Dobre rady jak leczyć zęby - O dentystach Endodoncja Chorzów
ą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.


Jak właściwie dbać o utrzymanie higieny w jamie ustnej

Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest jednym z ważniejszych działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu próchnicy zębów. Samo regularne szczotkowanie zębów bywa niewystarczające, choć jest istotnym elementem dbania o higienę. Dobry dentysta często oferuje pacjentom przeprowadzenie instruktażu dotyczącego utrzymywania właściwej higieny w jamie ustnej oraz okolicach. Regularne mycie zębów odpowiednim rodzajem szczoteczki oraz pasty pomaga pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii. Poza szczotkowaniem warto także używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Istnieje także kilka zasad dotyczących właściwego szczotkowania zębów, których warto przestrzegać. Przede wszystkim nie należy myć zębów tuż po spożyciu słodkich oraz kwaśnych napojów, ponieważ wtedy szkliwo jest bardzo podatne na zniszczenie. Warto pamiętać o tym, że podatność zębów na próchnicę może być różna u konkretnych osób, dobrze jest więc dobrać odpowiednie środki do utrzymania higieny naszego uzębienia, w czym pomoże dentysta oferujący konsultacje.


Wybielanie zębów u stomatologa

Chyba każdy z nas pragnąłby posiadać piękny, biały i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Estetyka zębów bywa równie ważna, co utrzymywanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia. Wybielanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w gabinetach stomatologicznych. Można wyróżnić dwie podstawowe metody wybielania, a są nimi wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Każda z metod wybielania oferowana przez dentystę posiada swoje własne zalety. Wybielanie gabinetowe jest wykonywane za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną uprzednio na zęby pastę wybielającą. Wybielanie metodą nakładkową trwa nieco dłużej i wymaga samodzielnej pracy pacjenta, który nakłada pastę wybielającą na nakładkę zakładając ją na zęby na określony czas podany przez dentystę. Wybielanie zębów nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, jednak mogą wystąpić pewne przeciwwskazania. Dentysta powinien udzielić pacjentowi odpowiednich informacji na temat wybielania konkretną metodą.


Czym zajmuje się endodoncja

Endodoncja stanowi szeroki dział stomatologii zachowawczej, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków spowodowanych próchnicą zębów. Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Gabinet stomatologiczny bardzo często zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów dotyczących stomatologii zachowawczej, w tym także endodoncji. Leczenie kanałowe zębów bywa nazywane inaczej leczeniem endodontycznym. Leczenie kanałowe zębów przeprowadza się w sytuacji, gdy zainfekowane przez próchnicę zostały głębiej położone tkanki zęba, takie jak miazga, komora i korzenie zęba. Dentysta przeprowadza leczenie kanałowe za pomocą specjalnych narzędzi, a sam zabieg polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu powstałych przestrzeni oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Współcześnie przy leczeniu endodontycznym korzysta się z tak zwanej stomatologii mikroskopowej, czyli przeprowadza się zabieg z pomocą mikroskopu. Leczenie kanałowe zębów jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż zastosowanie zwykłego wypełnienia, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty, żeby uniknąć konieczności wykonania leczenia endodontycznego.



© 2019 http://o-dentystach.iwroclaw.com.pl/